Editura ART

Într-o lume grafomană, în care se anunţă din ce în ce mai zgomotos moartea cărţii în format clasic, Editura ART se încăpăţânează să ofere Cititorului ce-i al Cititorului. La adăpost de tentaţiile comercialului cu orice preţ, ART continuă să acorde o atenţie aproape obsesivă selecţiei de titluri şi autori, respectând şi luând prin surprindere gusturile unui public exigent, însă dispus să încerce pe propria piele noi provocări.

 

Dincolo de colecţiile care sunt deja marcă înregistrată pentru ART – Cărți cult (cărțile care au făcut istorie), Cărţi cardinale (texte pentru o mai bună orientare în hăţişurile teoretice), Ocheanul întors (pentru amatorii de jurnale și memorii extraordinare), ne-am adaptat în permanenţă unui cititor imaginar aflat mereu în căutarea marilor descoperiri.

 

Ferma animalelor – care îşi construieşte naraţiunea prin nenumărate derivări stilistice ale aceleiași teme legate de prietenii și companonii noștri necuvântători şi musai – o selecție a tot ce este hype și bun în literatura contemporană, sunt doar două dintre cele mai interesante și mai noi proiecte editoriale.

 

Le-am colorat cititorilor zilele cu prozele din seriile de autor Bohumil Hrabal sau Julio Cortázar, însă le-am adus şi Dostoievski, Faulkner, Modiano sau Capote. Le-am făcut cunoştinţă cu atipicul Jon Ronson, cu suprinzătorul Roald Dahl pentru adulți, dar şi cu greii filosofiei.

 

Şi cum ochiul este cel mai dur critic, l-am îmblânzit cu mare atenţie pentru grafică, tipar şi celelalte chestiuni lumeşti din viaţa unei cărţi.

 

Nu facem recomandări speciale, lăsăm cititorilor noştri plăcerea şi dificultatea alegerii.

 

 

ECHIPA ART


Director general

Dan Iacob


Director executiv

Bianca Chirică

bianca.chirica@editura-art.ro

 

Director tehnic

Vasile Ardeleanu 


Redactor-şef 

Laura Albulescu // laura.albulescu@editura-art.ro

 

 

Copyright

Ramona Tănase // ramona.tanase@editura-art.ro


Art Director 

Alexandru Daş


Design grafic

Cristina Andrieș, Anca Chiriță, Anna Grozavu


Redactori: 

Roxana Tocilescu, Ioana Tudor


Tehnoredactori, DTP

Angela Ardeleanu, Mihaela Aramă, Ionuț Bănuță, Monica Manolache, Florin Paraschiv, Crenguța Rontea, Cristian Vlad


Director vânzări

Ciprian Constantin // ciprian.constantin@editura-art.ro


Key Account Manager

Aniela Constantin // aniela.constantin@editura-art.ro

Răzvan Florea // razvan.florea@editura-art.ro

Roxana Neacșa // roxana.neacsa@editura-art.ro

Sonia Vijoaică // sonia.vijoaica@editura-art.ro

 

Director marketing

Linda Willy // linda.willy@editura-art.ro


Marketing & PR 

Raluca Cohn // raluca.cohn@editura-art.ro

Eliza Dumitrașcu // eliza.dumitrascu@editura-art.ro

Marcia Marin // marcia.marin@editura-art.ro

Ioana Orbescu // ioana.orbescu@editura-art.ro

Matei Sâmihăian // matei.samihaian@editura-art.ro

 

Secretariat general

office@editura-art.ro 

 

 

Vă recomandăm şi